Blog

Léto plné vůně levandulí

Levandule když kvete, tak to je překrásná podívaná. Léto ve spojení s touto bylinkou je právě to, co má většina z nás ráda. Levandule v sobě skrývá nádhernou barvu, nezaměnitelnou levandulovou vůni a spousty dalšího. Dokáže potěšit všechny smysly.

Za tím, abyste uviděli velké záhony levandulí v plném květu se již nemusíte vypravovat do zahraničí, už i u nás vznikají levandulové farmy, zahrady, dvory. A jednou z nich je i naše levandulová farma na Strání. Levandule se stala naší jednou z nejvíce oblíbených bylinek a nejen pro její očarující vůni.

Pokud se rozhodnete pro sázení levandule, určitě neuděláte chybu. Levandule se dokáže během jednoho roku proměnit z malé titěrné sazeničky  do velké rostliny. Řádky s levandulí dokáží oživit každou zahrádku, před domem vkusně olemovat chodníček. A pokud si svou sklizeň usušíte, můžete se kochat a připomínat si voňavé léto i když budou venku mrazy.

O levanduli je důležité pečovat na jaro a také na podzim. Pokud budete dodržovat pravidelný střih keříků levandule a nezasáhnete do dřevnaté části, bude se každá sazenice levandule každý rok rozrůstat více a více. Jedná se o polokeř, jelikož z dřevnatých částí a výhonů levandule se objevují nové a nové výhonky. Levandule má velké množství kultivarů. Kvete od května a podle toho kdy sklidíme první část voňavé úrody, tak nám na podzim daruje ještě jeden dárek. Levandule se nejčastěji vyskytuje v typickém modrofialovém odstínu, ale také Vám můžeme nabídnout odrůdy s růžovými nebo bílými květy.

Nezaměnitelná vůně

Stačí jenom lehce přivonět k jedné levanduli a nebo se projít okolo záhonu levandulí a už se vám tato vůně vryje do paměti. Levandule je taktéž velmi žádaná a oblíbená díky levandulovým silicím, které mohou představovat parfém, stačí prolnout mezi prsty lístky levandule a ihned vám vonné silice ulpí na pokožce. Levandulová vůně je velmi silná a jednomu by se zdálo, že  by vás z ní mohla bolet hlava, ale opak je pravdou. Levandulová vůně dokáže uklidnit mysl a krásně se při levandulové vůni usíná a spí.

Malý tip pro Vás – Pro perfektní relax doporučujeme levandulovou koupel. V našem eshopu nabízíme koupelovou levandulovou sůl, která dokáže pohladit Vaše smysly a perfektně si odpočinete. Teď už zbývá jenom báječná hudba a sklenka dobrého vína.

Levandule je také pomocník proti molům a mouchám a komárům. Stačí si do šatníku dát levandulovou paličku a jednou za týden ji prolnout v ruce. Po prolnutí se uvolní levandulová vůně, kterou moli opravdu nemají rádi, je pro ně velmi intenzivní. Pokud si zasadíte u terasy několik sazenic levandule, s mouchami i komáry se můžete rozloučit.

Levandule v kuchyni

Levandule je prospěšná  našemu tělu a zároveň potěší i vaše chuťové pohárky. Jedlé květy levandule jsou nejdříve největším lákadlem pro včely, čmeláky a motýly. Po sklizni levandulí můžeme tuto bylinku přidat do cukru, oleje, džemů a nebo si udělat levandulový sirup. Oživí i naložené maso s medem.

Měna
Česká koruna
Euro