O farmě
O farmě

Jak jsme začali...

Jsme na to tři – Ivana, Radek a Radka Přikrylovi. Jinými slovy, rodinná farma ze Strání. Levandulová farma z čisté přírody Bílých Karpat, hospodařící v ekologickém zemědělství.

Psal se rok 2008, kdy jsme zakoupili pozemky s polorozpadlou chalupou. Jako první rostlinu, kterou jsme u chalupy zasadili byla levandule („prej, aby nám to pěkně vonělo“). Rok po roku jsme chalupu rekonstruovali a naše první rostlinka levandule se rozrůstala do krásy. Při prvním kvetení nás levandulka okouzlila svou nádhernou vůní a v tom jsme měli jasno – bude to naše Chalupa Levandule.

Pak se ale naskytla otázka, co vysadit na velké zahradě? Chtělo by to něco neobvyklého, něco pěkného a voňavého – levandulové pole, to přece k levandulové chalupě patří! Tak jsme vysázeli 200 kusů sazenic různých kultivarů. Jelikož jsme ještě nebyli políbení pěstitelskou múzou, tak nám po první zimě zůstalo pouhých 87 kusů keříků levandule.

A co dál?

Bylo to pro nás velké zklamání, ale zároveň výzva. Náš neúspěch jsme konzultovali s levandulovými farmami v zahraničí, kde jsme získali vzácné rady. Na podzim jsme šli do toho znovu a vysadili nové kultivary. Různé druhy kultivarů jsme volili hlavně z toho důvodu, abychom zjistili, která odrůda bude pro naše podmínky vhodná.

Levandulím se začalo dařit, což nám přidalo na chuti do další práce. Po pár letech jsme kultivary levandulí protřídili. Ty, kterým se u nás dařilo jsme namnožili a zasadili.

Co se týče využití levandule, bylo nám hned jasno, že levandule má všestranné použití – léčí, uklidňuje, voní, zkrášluje, potěší oko, duši i tělo. V průběhu času jsme si vytvořili výrobní plán, na co který kultivar levandule používat. Ale zpět ke vzniku levandulové farmy. První namnožení sazenic, následná výsadba a nakonec stoprocentní úspěšnost v pěstování, nás utvrdila v tom, že levandule je pro nás to „pravé levandulové“.

Jelikož jsme našli odrůdy, které v našich podmínkách vyloženě prosperují, přisazovali jsme stále další a další odrůdy a tím z malého levandulového políčka vzniká levandulová farma. V současné době máme vysázeno přes 2500 kusů levandule a stále dosazujeme.

Jelikož je pozemek rozlehlý, do prostoru jsme zasadili několik starých odrůd ovocných stromů. Tyto staré odrůdy neoddělitelně patří ke krajině Bílých Karpat. Už jenom, když pomyslíme na džem z hrušek krvavek s levandulí… mmm, no ochutnejte jej sami a dáte nám za pravdu.

A co z levandule a ovoce vyrábíme?

Jelikož ovocné stromy nám rodily a levandulce se dařilo, přišel nápad, spojit tyto dvě srdeční záležitosti dohromady. A tak vznikl první ovocný džem s levandulí a první levandulový sirup. Postupně se k nim přidaly ovocné džemy rozmanitých příchutí, bylinkové sirupy, čatný a čaje. Naše produkty jsme ozvláštňovali vůní bylinek z okolní čisté přírody.

S výrobky jsme se nejdříve dělili s rodinou, poté s našimi rekreanty z Chalupy Levandule a až v roce 2018 jsme začali naše produkty nabízet i vám. Vše je ručně vyráběno, nepoužíváme žádné umělé konzervanty, dochucovadla ani barviva.

A co další zpracování levandule?

Prodáváme čerstvou levanduli a samozřejmě ji i sušíme, produkujeme květ i sušené levandulové kytičky. Vyrábíme doplňky pro Váš domov – levandulové pytlíčky plné čistého levandulového květu, levandulové svíčky, levandulové polštářky. Levanduli také destilujeme a vyrábíme levandulový olej a květinovou vodu. Všechny naše produkty Vám s láskou zabalíme do levandulového balíčku.

Nezabýváme se jen levandulí, ale také milujeme dřevo a práci s ním. Přírodní materiál je to pravé pro Váš domov, a proto Vám nabízíme i dřevěné dekorace. Tyto výrobky jsou zhotoveny výhradně z padlých stromů nalezených v Bílých Karpatech.

A co naše sazenice levandule?

V roce 2018 jsme vysadili dalších 2000 kusů levandulových keříků a do budoucna plánujeme každý rok farmu o něco rozšířit. Všechny sazenice, které jsme v minulých letech vysadili jsou z naší vlastní produkce. A další tisíce sazenic zkrášlují zahrádky a zahrady po naší krásné české zemi… „a na Slovensku tiež!“

Tohle je náš příběh… Levandulová farma Strání… a jestli se námi chcete svést na levandulové vlně, odebírejte náš newsletter. A pokud stále nemáte dost a milujete všechno prožít na vlastní kůži, přijeďte! Rádi Vás ubytujeme a provedeme naší ekologickou levandulovou farmou.

Měna
Česká koruna
Euro