Blog

Jarní střih mladých levandulí

 

1.díl: První stříhání nových levandulí po vysazení, ozdravná a prospěšná kúra pro levandule. VIDEO TUTORIÁL

Máme tady jaro, je to nádhera sledovat, jak se pomalu příroda i naše zahrádky probouzí ze zimního spánku. Všechny nás krásné, slunečné počasí žene ven na procházky do lesů a do parků, ale my, zahradníci, náš volný čas nejraději trávíme na našich milovaných zahrádkách. V tomto článku si můžete přečíst o jednoduchých a odzkoušených tipech a tricích, které se týkají péče o levandule na jaro.

Jarní střih levandulí je důležitou součástí péče o levandule. Pokud chceme mít krásné a zdravé keříky levandulí, které nám budou dělat každé léto jenom radost, nejen svojí nádhernou vůní, musíme si na jarním střihu dát opravdu záležet a hlavně na něj nezapomenout.

 

 

Proč je jarní střih levandule důležitý?

            Pravidelný jarní i podzimní střih levandulí je nezbytný proto, že pokud naše keříky levandulí nejsou pravidelně zastříhávány, tak začnou od spodní části dřevnatět ve stoncích. Levandulové listy jsou v tomto případě eliminovány a to nesvědčí celé rostlině. Bez lístků se minimalizuje i květenství a začne se nám tvořit nevzhledný dřevnatý keřík.

 

     Kdy stříhat levandule?

My na Levandulové farmě ve Strání stříháme všechny kultivary levandule každým jarem, dokonce i ty, které jsme nově zasadili na podzim  a jsou v zemi teprve půl roku. Postup najdete na videu. Jelikož používáme k výsadbě takové sazenice, které mají již kvalitní kořenový systém, nemusíme se bát, že levandulím nějak ublížíme. Sazenice si pěstujeme sami a nabízíme je i každoročně k prodeji na našem eshopu. – ZDE. Termín pro stříhání levandulí je přelom březen / duben, všechno záleží na počasí.

Pokud máte zájem o získání informací ohledně jarního střihu mladých levandulí, tak veškeré tipy najdete ve videu pod článkem.

 

 

Stříhání mladých levandulí

Pokud jste vysadili sazenice levandulí na svoji zahradu na podzim a jsou ještě velmi mladé, střih nebude tak radikální, jako tomu je u starších sazenic. Stále si tvarujeme ‘bochánek’, jako je ukázáno ve videu na konci článku. Střih dvouletých a starších levandulí provádíme mnohem důkladněji, jelikož tyto levandule již mají kvalitní a silné kořeny. Více o tom, jak stříhat starší levandule si můžete přečíst v příštím článku.

Nově vysazeným nebo velmi mladým rostlinám levandule musíme dát šanci, aby se perfektně zakořenily a veškerá energie rostliny směřovala hlavně do kořenového systému. Pokud levandule ostříháme příliš radikálně ihned v prvním roce, rostlina všechnu svoji energii věnuje růstu nových lístků než kořenům, což není příliš výhodné z toho důvodu, že sazenice další léta nebude tak silná a odolná. Jakmile bude mít rostlina 1 rok a více, je na čase náš pravidelný střih, který bude radikálnější.

Jak stříhat levandule?

Při jarním střihu levandulí je důležité sehnat si ostré nůžky. Těmito ostrými nůžkami stříháme levandule tak, že nezastřihujeme příliš do dřevnaté části. Začínáme ostrou hranou nůžek stříhat nové výrostky a nové lístky. Nemusíme se vůbec bát, že rostlině střihem nějak ublížíme, právě naopak, omladíme ji. Stříháme do třetiny nových větviček. To levanduli přiměje k tomu, aby vytvořila rychleji nové zdravé lístky a stonky, na kterých během pár měsíců uvidíme krásně fialové květy, plné sladké a pronikavé vůně.

Správný střih levandulí nám garantuje zvýšení produkce levandulového květu do dalších let, rostlina je silnější a zdravější a v neposlední řadě stonky nám nedřevnatí do stran a my si udržujeme krásný ‘bochánek’. Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých tipů, jak stříhat levanduli, nemůžete vůbec nic pokazit.

Video, jak stříháme levanduli na naší Levandulové farmě ve Strání.

V případě dalších otázek nás kontaktujte na emailové adrese info@levandulovafarma.cz

Rádi Vám se vším pomůžeme.

 

Měna
Česká koruna
Euro