Blog

Stříhání levandule? Hračka i v srpnu.

Doufáme, že vám naše zkušenosti a nápady, se kterými se s vámi rádi podělíme, aspoň trochu pomohou, a že si zde každý z vás najde právě to, po čem se pídí na netu a nenajde vždy uspokojující odpověď. Také se vám stává, že s tichou závistí obdivujete fialovou krásu, božskou vůni kvetoucích keřů levandule na zahrádkách ve vaší ulici nebo na záhonech u sousedů, rozplýváte se nad každou fotografií levandulových květů a říkáte si „ ta levandule je tak nádherná, božská „.

 

Tak zůstaňte s námi a my vám budeme přinášet praktické rady, jak se stát úspěšným pěstitelem, hrdým zahradníkem, levandulovou vílou, voňavým kulinářem a nebo jen společníkem pro motýly, včeličky a další rozkošné hmyzáky. Najděte si chvilku na přečtení, pěstování a zpracování levandule je obsáhlé téma, doufáme, že budeme užiteční. Budeme rozebírat aktuální péči o levandule, nemějte strach, na všechny úkony kolem levandule se postupně dostane.

 

 

Na začátku měsíce srpna, nám levandule ukončuje své první letošní kvetení a i poslední opozdilci nebo milovníci bzučících keříků, vážně zvažují, že by se s tím něco mělo podniknout.

 

Vypadá vaše levandule takhle, tak je nejvyšší čas vzít nůžky do ruky a jdeme na to.

Z levandulí musíte ostříhat suché odkvetené květy.

Ostříhaná a opět pomalu rašící levandule.

Existuje mnoho kultivarů levandule, některé používáme na sušení pro ozdobu, některé se hodí ke konzumaci. Pokud si přejeme levanduli vázat do rozkošných svazků a chceme se radovat z její krásy, nebo chceme levanduli pro vaření sirupu nebo na sušení do pytlíčků  musíme si pořídit vhodný kultivar, který naleznete v našem e-shopu. Jedná se konkrétně o kultivar Hidcote. Koupit sazenice.

 

 

Bohužel, teď v srpnu, už je na stříhání pro užitek pozdě. Tak se do toho dáme, abychom ulevili bylince, která se pod tíhou květů velmi vysiluje. Sami vidíme, že většina spodních lístků zasychá a rostlina začíná dřevnatět a je nevzhledná. Pořídíme si větší nůžky s ostrým břitem.

Začneme u spodní části bylinky, stříháme po částech, nejdříve uchopíme část odkvetených levandulí, co se nám vejde do stisku dlaně, podíváme, kde začíná dřevnatá část, a 2 cm nad touto částí jedním střihem zarovnáme.

Pokračujeme po celém spodním obvodu keříku, vždy držte nůžky kolmo k rostlině. Pečlivě vystříhejte rostlinku nad zemí, přerostlé větvičky a založte si tvar jejího střihu. Snažte se vytvořit kulový tvar, nemějte strach, žádný učený z nebe nespadl. Když se stříhání napoprvé nepovede dokonale, dá se levandulka krásně zarovnat, stačí si kousek poodstoupit a zhodnotit očkem. Levandule se stříhá radikálním řezem až na jaře, protože lépe zvládá regeneraci. Těm, kteří ostříhali levandulové keříky včas, přejeme bohaté, druhé kvetení, ne už sice tak husté, ale pár květů by se mělo objevit tak na začátku září.

 

 

Mějte krásné zážitky s levandulí a budeme se na vás těšit u dalšího článku na blogu.

Vaše Levandulová farma Strání….s láskou pro Vás… <3

 

A příště?….Levandule je velice skromná bylina, ale i pro její úspěšné pěstování bychom měli vědět několik zásadních informací o půdě a výběru kultivarů.

Měna
Česká koruna
Euro