Blog

Co ještě nevíte o levanduli

Chcete, aby vaše domácnost byla celá nádherně provoněná přírodní vůní? Vsaďte na vůni květin! Mezi jednu z nejaromatičtějších rostlin patří levandule. Její vůně je velmi výrazná, ale i přesto příjemná, takže vás po chvíli nezačne obtěžovat, natož aby vás z ní rozbolela hlava. Levandule se pyšní nejen nádhernou a typickou vůní, ale také krásně vypadá. Sytě fialové květy ozdobí každý interiér.

Vůně a vzhled však nejsou těmi jedinými důvody proč levanduli pěstovat

Za pozornost totiž také stojí její léčivé účinky. Léčivé účinky využívali již staří Řekové, nebojte se je také vyzkoušet. Krásně zklidní organismus po psychickém vypětí, nebo při problémech nervového původu. Pomůže vám s kašlem při nachlazení. Skvěle také zatočí s bolestí hlavy. Právě proto je i často přidávána do různých zklidňujících olejů a mastí. Levandulový olej získáme lisováním z květů. Mimo bolesti hlavy pomáhá také při problémech s nespavostí. Dále z rostlinky můžete usušením vyrobit čaj, či samotné květy použít coby koření.

Všimněte si, na kolik způsobů se levandule dá využít (např. o levandulové limonádě se dočtete ZDE). Ozdobí každou zahradu, či chodníček, když se totiž rozroste, je opravdu nepřehlédnutelná a nádherná. Později vám provoní celý byt, pokud se jí rozhodnete nasušit, může domácnost zdobit i provonět po celý rok. V domácnosti jí můžete využít jako odpuzovač molů. Proto se doporučuje umístit usušenou snítku levandule do šatníku. Oblečení bude nádherně voňavé a moly nedotčené. A samozřejmě tu máme i výše zmiňované léčivé účinky a využití levandule jako koření. A přitom – levandule není vůbec náročná na vypěstování. Jak na to, se dozvíte na následujících řádcích.

Levandule, jako rostlina, spadá do čeledi hluchavkovitých. Podle konkrétního druhu rostlina dorůstá své typické výšky. Ta se pohybuje v rozmezí mezi 20-120 cm. Zajímavostí je, že nevoní jen pouhý květ, ale celá rostlina. Ačkoliv, květ vyluzuje vůni nejsilnější.

Měna
Česká koruna
Euro